יורם ארנון

מוזיקה לומדים באהבה

סדנה חווייתית במוזיקה סופית-עות’מאנית

לכל מי ששר, מנגן (על כל כלי נגינה) או מתופף; פתוח גם לצופים-מאזינים

מהי אותה אהבה שכה נחוצה כדי לחוות לימוד אמיתי? זאת התשוקה להגיע לשלמות אמנותית וממנה לצמוח לאחדות רוחנית; תשוקה המובילה למחויבות עמוקה ללימוד האינסופי, והיא הבסיס למסורת העתיקה העות’מאנית הנקראת “מֶשְק” – למידה מתוך חווית הנגינה והשירה, שינון ותרגול רוחני חזָרָתי, שבאמצעותם הועברה בעל פה, ממורה לתלמיד, במשך מאות שנים, המוזיקה הסוּפית התורכית.

בסדנה נחווה את צורת הלימוד המסורתית העות’מאנית, ננגן ונשיר יצירות סוּפיות תורכיות, ונחווה את ההתעלות הרוחנית החבויה בהן.

מחוֹללים ומחַללים

על המשמעויות וההקשרים הרוחניים במוזיקה ובמחול של הדרווישים המוולווים

מאז הקמתו של המסדר הסוּפי המוולווי, הידוע כמסדר “הדרווישים המחוללים”, תפסו המוזיקה והריקוד, החליל והמחול, מקום מרכזי בתרגול הרוחני של חברי המסדר. בכך מחברים המוולווים את אמונתם הדתית למסורות מיסטיות עתיקות יומין המבקשות התעלות רוחנית באמצעות האומנות.

בסדנה נלמד על משמעותם של הצליל, החליל, הריקוד והלימוד במסורת הסופית המוולווית, נכיר את סמליותם של טקס הסמאע המוולווי והמוזיקה המלווה אותו, ונתנסה בהתעלות הרוחנית שמזמנת לנו המוזיקה הסופית התורכית.

יורם ארנון

הוא נגן עוּד, אתנומוזיקולוג, מלחין ומורה, מתרגם ועורך לשוני; בוגר האקדמיה למוזיקה בירושלים והמחלקה למוזיקה באוניברסיטה הטכנית של איסטנבול.

במשך ארבע שנים התגורר באיסטנבול, שם התמחה במוזיקה תורכית עות’מאנית וניגן עם הרכבים של מוזיקה סוּפית תורכית. בתקופה זו למד עם מורים ונגנים מהמובילים בתורכיה, ועסק בין היתר בחקר ההקשרים הרוחניים של המוזיקה העות’מאנית העתיקה והשימוש בה לריפוי.

מנגן, חוקר ומלמד מוזיקה תורכית קלאסית, עממית וסוּפית. מופיע לבד ובהרכבים שונים.
מנחה אנסמבלים ומעביר סדנאות מוזיקה תורכית ומזרח תיכונית.

0
0
העגלה שלך
עגלת הקניות ריקהבחזרה לחנות