יורם ארנון

איך לומדים מוזיקה סופית

סדנה חווייתית במוזיקה ובשירת קודש עות'מאנית – לכל מי ששר, מנגן (על כל כלי נגינה) או מתופף; פתוח גם לצופים-מאזינים

מסורת הלימוד העות'מאנית העתיקה הנקראת "מֶשְק" היא שיטה מעשית ללמידה מתוך חווית הנגינה והשירה – שיטה המצריכה מחויבות עמוקה לתהליך הלימוד האינסופי.

על פי שיטה זו נלמדה והועברה בעל פה, ממורה לתלמיד, המוזיקה התורכית הקלאסית והסוּפית, ואתה מערכת המקאם – השפה המוזיקלית העות'מאנית.
התלמידים והמורה יושבים במעגל, מנגנים, שרים ומדברים, וחולקים ידע, דעות וחוויות.
בצורת לימוד כזאת מִטשטשים ההבדלים בין מורה לתלמיד, ובין הרמות השונות.

בסדנה נתנסה בצורת הלימוד המסורתית העות'מאנית, ננגן ונשיר יצירות סוּפיות תורכיות, ונחווה את ההתעלות שבשירה ובנגינה משותפת של שירי קודש ודבקוּת.
מוזמנים לבוא לשיר, לנגן (בכל כלי נגינה מזרחי או מערבי; גם כלי הקשה) או להאזין ולחוות.

מוזיקה לומדים באהבה

זה מאות שנים שמוזיקאים תורכים עושים שימוש במוזיקה ככלי להבעה אישית-אמנותית, לחיפוש רוחני ולהגשמה עצמית, ובד בבד משמרים את "המסורת המוזיקלית הגדולה" העתיקה של תרבות האיסלאם – מסורת של נוסחאות מלודיות וריתמיות מורכבות ששורשיהן נעוצים בעבר הרחוק.

בחצר הסולטאן, בבתי הכנסת, במדרשות הסוּפיות, ובכנסיות התפתחה שפה מוזיקלית עשירה, מורכבת ומפוארת, שלימודה מצריך התמסרות של חיים שלמים ורק מתי מעט שולטים בכל רזיה – שפת ה"מקאם" – שמשך דורות רבים נמסרה בעל-פה ממורה לתלמיד.

בסדנהנגלה מעט מרזיה של המוזיקה העות'מאנית, נאזין ונשיר משירת הקודש התורכית – ונטעם ממסורת עתיקה ורבת מסתורין זו.

יורם ארנון

הוא נגן עוּד, אתנומוזיקולוג, מלחין ומורה, מתרגם ועורך לשוני; בוגר האקדמיה למוזיקה בירושלים והמחלקה למוזיקה באוניברסיטה הטכנית של איסטנבול.

במשך ארבע שנים התגורר באיסטנבול, שם התמחה במוזיקה תורכית עות'מאנית וניגן עם הרכבים של מוזיקה סוּפית תורכית. בתקופה זו למד עם מורים ונגנים מהמובילים בתורכיה, ועסק בין היתר בחקר ההקשרים הרוחניים של המוזיקה העות'מאנית העתיקה והשימוש בה לריפוי.

מנגן, חוקר ומלמד מוזיקה תורכית קלאסית, עממית וסוּפית. מופיע לבד ובהרכבים שונים.
מנחה אנסמבלים ומעביר סדנאות מוזיקה תורכית ומזרח תיכונית.

טל': 0546365922

0
0
העגלה שלך
עגלת הקניות ריקהבחזרה לחנות