פרופ' שרה סבירי

ארץ האמת ארץ הדימיון

נציג ונשוחח על מושגים מהדרך כמו –
חוכמת הלב
התמגנטות
השראה
דמיון
סוד

ונעבור על טקסטים שונים.
לדוגמא –

מה שמתגלה לאבן ערבי בביקורו בארץ האמת, הלא היא ארץ הדמיון:

בארץ ההיא יש דיוקנאות (צורות, פרצופים) שטבעם מופלא. הם עומדים על אימות הדרכים המשקיפות לעבר העוה"ז וכאשר מבקש מי מאתנו להיכנס לארץ ההיא, בין אם הוא בן אנוש, שד, מלאך או אחד מאנשי ג"ע – הוא פוגש על אימות הדרכים את הדיוקנאות האלה.
הם ממונים ע"י האל. הוא הציב אותם שם כדי למלא תפקיד. כשנכנס מי שנכנס, ממהר אליו אחד הדיוקנאות ועוטה עליו גלימה בהתאם למדרגתו. הוא אוחז בידו ומשוטט אתו בארץ ההיא, והוא מתיישב שם באשר יחפוץ. מתבונן הוא במעשי האל ומוצא שכל אבן, כל עץ, כל גוש עפר או כל דבר אחר שאתו הוא רוצה לדבר, משוחח אתו כדבר איש אל רעהו. לשונות שונות יש להם, אלא שלכל מי שנכנס למקום ההוא, מעניקה הארץ ההיא יכולת להבין את כל הלשונות. כשהנכנס ממצה את חפצו ומבקש לחזור למקומו, בן לווייתו הולך אתו עד שמביאו אל המקום שממנו נכנס, שם הוא נפרד מעליו, מסיר מעליו את הגלימה שבה כיסה אותו ומסתלק ממנו…

פרופ' שרה סבירי

פרופ' שרה סבירי, פרופ' אמריטה של האוניברסיטה העברית בירושלים. לימדה גם באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטה של לונדון ובאוניברסיטת אוקספורד. למדה ולימדה במשך שנים את חוכמת הסוּפים, המיסטיקנים באסלאם.

"הסוּפים: אנתולוגיה" בתרגומה לעברית ובעריכתה (הוצאת הספרים של אוניברסיטת תל אביב, 2008) היא פרי שנים של התעמקות במסורת מיסטית זו.
מהדורה ערבית של האנתולוגיה יצאה לאור בביירות ב2018.

המונוגרפיה שלה Perspectives of Early Islamic Mysticism יצאה לאור ב 2020 בהוצאת ראטלדג'.

גרסה עברית לספרה The Taste Of Hidden Things: Images On The Sufi Path עומדת להופיע בהוצאת מאגנס.

0
0
העגלה שלך
עגלת הקניות ריקהבחזרה לחנות