פרופ' שלי אלקיים

לגעת בלב – נקודת הענווה

לגעת בנקודת הענווה בשמונה (8) המפתחות הצופיים הוא מבוא ללימוד צופי. בסדנה נשאל מהו השיעור הראשון שבלעדיו אין התפתחות רוחנית צופית. האם זה אנחנו שמוצאים את המורה או שהמורה מתייצב מולנו כשאנחנו מוכנים. ביום העצמאות נקדיש סדנה לשחרור דרך ענווה. לפי רבינו בחיי אבן פקודה מחבר חובות הלבבות כל המצוות מתחילות בשפלות רוח בפני האלהים. לפי פרופ' אבי אלקיים לפי השיח' הקאדירי עבדלסאלם מנאסרה "משמעות האסלאם זו הכניעה בפני אללה״. במהלך הסדנה ננסה לתרגל, באופן אישי וקבוצתי, לפתוח את שער הענווה הרוחני באמצעות שמונה מפתחות צופיים, כדי לראות מה מצוי שם ומה נמצא בתוכנו פנימה ומתעורר מתרדמה עמוקה. אינשאללה נשכיל לחוות את הפרדוכס הצופי של היות עבד כדי לצאת מן המיצר, להתעלות להיחלץ ולהשתחרר.

מבידוד ובדידות להתבודדות יחד

לפי רבינו אברהם בן רמב״ם ההתבודדות היא דרכם של גדולי הצופים. ובאמצעותה מגיעים הצופים לטוהר הלב ולידיעה שהיא אהבת ה' ית'. כולנו חווינו שנתיים של בידודים שנכפו עלינו. חלק חווה תקופה כזאת או אחרת של בדידות. האם אפשר לעשות אינטגרציה אישית וקבוצתית של חוויות בידוד ובדידות שחווינו לא מכבר? הסדנה היא הזמנה לכונן חוויה מתקנת. אינשאללה נפליג יחד ממיצרי הבידוד והבדידות. נבדוק האם אפשר להתבודד יחד. לא כאוקסימורון, לא כמשחק מילים, אלא כחוויה ממשית, כעבודה צופית חווייתית. הסדנה ״מבידוד ובדידות – להתבודדות כולם גם יחד״ היא ד׳אוו׳ק, ״טעימה״ של פרי מחקר אישי ושל אנליזה בקבוצה גדולה שבדרך כלל נערכת במתכונת מרתון יומיים רצופים. מי שיבחרו בזה יוזמנו להשתתף במרתון ב-1 באוגוסט וב-2 באוגוסט 2022 בירושלים.

פרופ' שלי אלקיים

המשוררת שלי אלקיים, פרופ' שותפה בתכנית לתיאולוגיה בינתרבותית באוניברסיטת גטינגן. יו”ר האגודה הישראלית לטיפול קבוצתי פסיכואנליטי. מראשי דרך אברהם הדרך הצופית הישראלית. חוקרת אהבה ואתיקה במרכז שלמה מוסיוף בחקר הקבלה באוניברסיטת בר אילן. חוקרת במעבדה לתודעה ולוגיקה רכה באוניברסיטת תל אביב.

 

0
0
העגלה שלך
עגלת הקניות ריקהבחזרה לחנות